At Kestanesi nedir, At Kestanesinin faydaları nelerdir ? At Kestanesi nelere iyi gelir ?

At Kestanesi nedir, At Kestanesinin faydaları nelerdir ? At Kestanesi nelere iyi gelir ?

At Kestanesi nedir, At Kestanesinin faydaları nelerdir ? At Kestanesi nelere iyi gelir ?

soruları son dönemde oldukça revaçta. Bende bu yazımızda At Kestanesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. 

Geleneksel tıpta yüzlerce yıl kullanıldıktan sonra 1800’li yıllarda Avrupalı doktorlar at kestanesi ekstresini farklı bir tedavi için kullanmaya başladı. Birçok tedavide kullanılan at kestanesinin faydaları nelerdir? İşte detaylar.

İngiltere’de Aesculus hippocastanum’un sert, koyu kahverengi tohumlarına “conker” denir. Birleşik Devletler ve Kanada’daysa “horse chestnut” olarak adlandırılır. Tohumlar olgunlaştıkşa kahverengiye dönen yeşil bir örtüyle kaplanmıştır ve zaman geçtikçe örtü yarılır ve parlak tohumlar ortaya çıkar (At kestanesi, Castanea sativa ağacının tatlı ve yenilebilir kestanesiyle karıştırılmamalıdır). At kestanesinin şans getirdiğine inanılan İngiltere’de çocuklar -ve batıl inançları olan yetişkinler- ilk tohumu bulduklarında “Tuhaf, tuhaf, ilk atkestanem” diye şarkı söyler ve yılın geri kalanının güzel geçeceğine inanırlar. Anavatanı Asya olan at kestanesi Avrupa’ya 1500’lü yılların sonunda getirilmiştir. At kestanesi ağaçları gölgeleri, göz alıcı çiçekleri ve bol miktardaki tohumları nedeniyle yaygın bir şekilde ekildi. At kestanesinin Kuzey Amerika’ya getirildiği 1700’lü yıllarda çoktan Avrupa’daki geleneksel tıbbın bir parçası olmuştu. Kuzey Amerika’daki yerli kabilelelerinin bazıları at kestanesine yakın bir ağaç olan A.glabra’yı ilaç olarak kullanıyordu.

At Kestanesi tedavilerde nasıl kullanıldı?

atkestanesi

Geleneksel tıpta yüzlerce yıl kullanıldıktan sonra 1800’li yıllarda Avrupalı doktorlar at kestanesi ekstresini varisli damarlar, basur, sinir ağrısı ve kan dolaşımı sorunlarında kullanmaya başladılar. 1960’lardan itibaren, özellikle Almanya’da, yapılan bilimsel araştırmalardan sonra at kestanesi tohumunun ekstresi kan dolaşımı sorunlarında kullanılmaya başladı. Günümüzde at kestanesi, Almanya’da ginko ve sarı kantarondan sonra en çok satılan şifalı bitkidir. Avrupa’da günümüzde at kestanesi ve at kestanesi tohumu ekstresi (HCSE) birçok damar probleminde ve sportif yaralanmalarda kullanılır. Ekstrenin tıbbi uygulamalarına olan ilgi Birleşik Devletler’de günden güne artmaktadır. Bitkisel tıp uygulayıcıları ve hekimler at kestanesi tohumu ekstresini bacakların şişmesi, varisli damarların oluşması, bacak ağrısı ve deri ülseriyle karakterize edilen kronik toplardamar yetmezliği için tavsiye ederler. Ayrıca geceleri bacakta oluşan kramplar, flebit (ç.n.: Damarlarda ya da varislerde pıhtı oluşması), eklem ağrıları ve ishal için de tavsiye edilir.

 

 

At kestanesinin kaç türü var?

Bu küçük bitki grubunun 13 türü vardır. 9 tanesinin anavatanı Kuzey Amerika’dır, bunların arasında adını bir spor programına vermiş olan A. glabra da vardır. Şemsiye şeklinde gösterişli bir ağaç olan at kestanesi 18 metreye kadar uzayabilir. Karşılıklı dizilen yapraklarda orta noktadan etrafa yayılan 7 küçük yaprakçık vardır. Ortadaki yaprakçık en uzunlarıdır ve kenarları dişlidir. At kestanesi sonbaharda yapraklarını ilk döken ağaçlardan biridir. Piramit şeklinde kümelenen gösterişli çiçekler beyaz-sarı renkli ve kırmızı çizgilidir. Golf topu büyüklüğünde bir meyvesi vardır; bu meyveler büyük, parlak kahverengi tohumları tutar.

AT KESTANESİ NELERE İYİ GELİR ?

✚ Varisli Damarlar
✚ Kronik toplardamar yetmezliği
✚ Basur

varistoplardamar yetmezligibasur ile ilgili görsel sonucu

Geleneksel tıpta at kestanesi kabuğu ve meyvesinden, basur ve ayak burkulması ve kasılması için topikal (lokal) olarak kullanılan bir merhem yapılır. Günümüzde at kestanesi tohumu ekstresi Avrupa’da varisli damarlar ve kronik toplardamar yetmezliği (CVI) için yaygın olarak kullanılır; toplardamar yetmezliği, kanın, özellikle bir süre ayakta durduktan ya da oturduktan sonra, bacağın aşağı tarafındaki damarlarda toplandığı bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, varisli damarlar, ağrı, ayak bileklerinde sızı, bacağın aşağı kısmında ağırlık hissi ve kaşıntı ve gece bacaklarda krampla da ilgilidir. Kompresyon çorapları, birçok karşı görüşe rağmen, en önemli tedavilerden biridir. Laboratuvarlarda insanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda at kestanesi tohumu ekstresinin (HCSE) kronik toplardamar yetmezliğinin (CVI) belirtilerine iyi geldiği görüldü.

Bu etkiyi sağlayan en önemli bileşen aescin’dir. Bu madde, kollajenleri bozan ve sıvıyı sızdıran enzimlerin salınmasını durdurur; damarların elastik dayanımını güçlendirir, iltihap ve ağrıyı azaltır. At kestanesi ekstresinin kronik toplardamar yetmezliği üzerine etkisini araştıran 13 klinik deney bu bitkinin plasebodan daha etkili olduğunu ve kompresyon çorabına denk bir tedavi aracı olduğunu göstermiştir. Çalışmaya katılanların baldır ve ayak bileği ağrılarının yanı sıra ayak yorgunluğu ve kaşıntısında da azalma olmuştur. Alman sağlık uzmanları, at kestanesi ekstresinin kronik toplardamar yetmezliği ve varisli damar tedavisinde kullanılmasını onaylamıştır. Basur, bir tür varisli damardır.

Semptomatik basur rahatsızlığı olan 80 kişiyle yapılan bir çalışmada 120 mg aescin içeren at kestanesi ekstresinin her gün alınması halinde ağrı sızıların ve kanamaların 1 hafta gibi bir sürede azaldığı görülmüştür. At kestanesi geleneksel olarak yaralanmalardan sonra lokal olarak uygulanırdı. 70 insanla yapılan
bir çift kör bir çalışmada % 2 aescin içeren at kestanesi jölesi 5 dakika içinde yaraya uygulandığında ezilme ve ağrının azaldığı kanıtlanmıştır.

HUNCALİFE BİOTEN AT KESTANESİ KREMİ ÜRÜNÜMÜZLE TANIŞIN !

Türkiye’nin Kozmetik Devi ‘HUNCA’ tarafından Huncalife için üretilmiştir. Varislere ve Ağrılara yardımcı; Varislere doğanın armağanı bioten at kestanesi kremi, Kan dolaşımının düzenlenmesine, tıkalı damarların açılmasına yardımcı olma özelliği sayesinde varislerin iyileşmesini hızlandırır.

Huncalife bioten at kestanesi kremi varislerin tedavi edilmesini sağlar. İhtiyaç duyduğunuz bölgeye günde 3 defa sürün ve masaj yaparak yedirin. Gergin, hasar görmüş, yoğun şekilde varisleri olan ayak ve bacaklara düzenli kullanıldığında bakım yapar. Yorgunluktan, zedelenmelerden, şişkinliklerden ve romatizmadan dolayı oluşan ağrıları azalmasına neden olur. İltihap giderici özelliği sayesinde kaslarda meydana gelen kramp oluşmasını engeller. Şişkinlikleri aza indirir. Kuru ciltleri nemlendirir ve içindeki mentör sayesinde cildi ferahlatır. Varis Kremi – At Kestanesi Kremi Etkileri Şişkinlikleri ve varis sorunları olan ayak ve bacaklara sahip olan kişilerin bu ürünü kullanmalarını tavsiye ediyorum. Bioten At kestanesi kremi yorgun bacaklar için rahatlatıcı özelliği sayesinde bacaklar için vazgeçilmez bir üründür..

Huncalife Bioten At kestanesi damar büzücü, kan dolaşımı güçlendirici özelliğinden dolayı kılcal damarların çatlamasını ve kanamasını bacaklardaki ülserlerin iyileşmesini sağlar. Ağrılı bölgelerin masajında da etkilidir çünkü rahatlama ve soğukluk hissi vererek rahatlamasını sağlar.

Huncalife bioten at kestanesi kremi yorgun, şiş varisli ayaklara iyi gelir. Kan dolaşımı hızlandırarak rahatlatır, kasları aktifleştirir, masajlarda kullanılır. Gece uyurken oluşan kaslardaki kramp sorunu gidermeye yardımcı olur. İltihaplı rahatsızlıklarda soğuk kullanılır, at kestanesi kremi rahatlama ve soğukluk hissi verdiğinden dolayı iltihaplı durumlarda ve romatizma da kullanılır. Dekongestiv içeriği sayesinde şişkinlikleri hafifletir.

Huncalife Bioten At Kestanesi Masaj Jeli 500 Ml

huncalife-bioten-at-kestanesi-kremi

Kullanım Şekli

Ürün Açıklaması İçerisinde bulunan at kestanesi, sarmaşık ve biberiye ekstreleri ile nane ve kafur yağı kan dolaşımının uyarılarak düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca ödem ve yorgunluk hissini azaltıcı etkisi vardır. İçeriğinde bulunan buğday yağı ve at kestanesi ekstresi cildin yumuşamasını, güçlenmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Ürün Kullanımı İstenilen bölgeye nazikçe masaj yapınız. Günde 3 kez kullanılması önerilir.

ÜRÜN İÇERİĞİ

At kestanesi kremi ekstresi: Ödem ve yorgunluk hissinin azalmasına yardımcı olur. Kızarıklık ve morlukların görünümünün iyileşmesini destekleyici özelliğe sahiptir.

Sarmaşık Ekstresi: Sadece bölgesel kan dolaşımına destek olmakla kalmaz, aynı zamanda cildin güçlenmesine, yenilenmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olur.

Kafur yağı (Camphor oil): Kan dolaşımını uyarmaya yardımcı olur. Serinletici ve tonik etkisi vardır. Stresin giderilmesinde ve rahatlatıcı özelliği vardır.

Nane yağı: Kas gevşetici özelliği ile vücudun ağrısını ve yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Biberiye ekstresi: Yorgunluk, halsizlik ve ödemi azaltmada destekleyici rol oynar.

Uyarılar

Doğada bulunan At kestanesi insan için zehirlidir (bazı hayvanlar için zararlı değildir). Uygun bir şekilde hazırlanmış ve standardize edilmiş at kestanesi ekstresi güvenlidir. İşlenmemiş at kestanesi yenmemeli ya da bitkisel tıp için kullanılmamalıdır. Kesik ya da ülserli deriye uygulamayın.

BU ÜRÜNÜ SATIN ALMAK İÇİN İLETİŞİM SAYFAMIZDAN FORM DOLDURUP BİZE ULAŞAİBLİRSİNİZ. DİLERSENİZ HEMEN ÜYE OL SAYFAMIZDAN 1 DAKİKADA ÜYE OLUP ÜRÜN SEPETİNİZİ KENDİNİZ OLUŞTURABİLİR İNDİRİM VE FIRSATLARDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ.